گروه مهندسی سی بن

گروه مهندسی سی بن

خلاصه فعاليت

معرفی سیستم های روزآمد ساختمان پیش ساخته و تولید کننده L.S.fتکنولوژی منطقی Light Steel Frame (سازه فولادی سبک سرد نورد شده)

مشاهده وب سایت اشتراک گذاری

شرح کامل

درباره شرکت سی بن:

شرکت مهندسی سی بن سازه مهر پایان دهه هفتاد با نام گروه مهندسی سی بن فعالیت خود را با مطالعات و پژوهش در حوزه ساختمان و ابنیه پیش ساخته آغاز کرد و در ادامه با معرفی سیستم های روزآمد ساختمان پیش ساخته، در اسکان سریع هم وطنان در فاجعه بم مشارکت فعال داشت.

قابل سکونت کردن ۳۰۰۰ واحد مسکونی در مدت زمان  یک ماه ازنخستین فعالیت هایی است که نام سی بن سازه مهر را در زمینه ساخت و ساز سریع در ایران بر سر زبان ها انداخت.

در سال ۱۳۸۴ این مجموعه مهندسی و معماری با عنوان امروزی اش به ثبت رسید. پژوهش موازی با تجربه عملی یک دهه ای در نهایت تکنولوژی منطقی Light Steel Frame (سازه فولادی سبک سرد نورد شده) را به عنوان اجرایی ترین رویه ­­­­­­­ی ساخت و ساز صنعتی، به عنوان فرآیند اصلی سی بن مدون کرد.

هم اکنون سی بن با تکیه بر تجارب و دانش تئوریک راه حل منحصر به فردی را در پیش گرفته و در زمره فن آوران نوین ساختمان شناخته می شود;

رهیافتی که در انبوه سازی، ساخت مجموعه های بین راهی و مراکز درمانی  به دست آورده ایم، این امکان را در اختیارمان قرار داد تا پروژه مسکن مهر ۲۷۶ واحدی شهر پرند و مجموعه  انبوه سازی چادگان(۲۴۰ واحد) را به پایان رسانده و پروژه  احداث ساختمان مرکزی بانک گردشگری را در حال اجرا داشته باشیم.

موضوع فعالیت شرکت:

تولید مقاطع LSF
در سال ۱۳۸۸ شرکت سی بن سازه مهر اقدام به احداث کارخانه تولید مقاطع LSF در شهرک شمس آباد نمود که در سال ۱۳۸۹ این کارخانه افتتاح گردید. خط تولید کارخانه با ظرفیت ۷۰۰۰ تن در سال در حال فعالیت می باشد که این مقدار، احداث ۲۰۰۰ واحد مسکونی در سال را فراهم می آورد. همچنین جهت اضافه ظرفیت تولید، شرکت سی بن سازه مهر اقدام به احداث کارخانه تولید مقاطع LSF در مورچه خورت اصفهان نموده است.
به طور کلی چندین مزیت را می توان برای استفاده از مقاطع سرد نورد شده در ساخت ساختمان ها برشمرد: 
۱- برای بارهای نسبتا سبک و یا دهانه های کوتاه می توان اعضای سبکی تولید نمود .
۲- اعضای با شکل غیر معمول را می توان با استفاده از عملیات نورد سرد تولید نمود که در نتیجه نسبت مقاومت به وزن آنها بسیار قابل توجه باشد.
۳- پانل ها و عرشه های باربر می توانند سطوح قابل استفاده ای را برای ساخت کف ، سقف و دیوارها ایجاد نمایند . همچنین در مواردی آنها می توانند سطوح بسته ای را برای عبور کانال های تاسیساتی ایجاد نمایند. پانل ها و عرشه ها نه تنها توانایی مقابله با بارهایی که به صورت عمود بر سطح آنها وارد می شوند را دارند بلکه در صورت ایجاد اتصال کافی در بین خود این اعضاء و اعضای نگهدارنده آنها می توان به عنوان پانل های برشی از این اعضا برای مقابله با نیروهایی که در صفحه آنها وارد می شود استفاده نمود.
Stud و Truck
سیستم ساخت قاب سبک فولادی Lightweight Steel Framing که به اختصار LSF می نامند، یک سیستم ساختمانی است، که برای اجرای ساختمان های عمدتاً کوتاه مرتبه و میان مرتبه (حداکثر تا ۵ طبقه) استفاده می شود و از سیستم های مورد تایید مهندسان عمران در کشورهای توسعه یافته و مدرن می باشد.
این سیستم که شباهت زیادی به روش های ساخت ساختمان های چوبی دارد، بر اساس کاربرد اجزایی به نام استاد (Stud) یا وادار و تراک (Track) یا رانر شکل گرفته است و از ترکیب نیمرخ های فولادی گالوانیزه سرد نورد شده، ساختار اصلی ساختمان برپا می شود.
مقاطع مورد استفاده در این سیستم U,Cاست، که معمولاً با اتصالات سرد به یکدیگر متصل می شوند.
هر دیوار از تعدادی اجزای عمومی C شکل (استاد) به فواصل ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر، که در بالا و پایین به اجزای افقی ناودانی U یا C شکل (تراک یا رانر) متصل شده اند، تشکیل می شود. در صورتی که از مقاطع C شکل به عنوان تراک (رانر) استفاده شود، لازم است برش هایی در محل نصب استاد انجام گیرد.این سیستم در اکثر موارد با سقف سبک و به صورت موردی با انواع دیگر سقف اجرا می شود. تیر و تیرچه های این نوع سقف های سبک، همانند استاد و تراک های دیوار ها است.
سقف نهایی معمولاً از نوع شیب دار و با استفاده از خرپاهای فلزی ساخته شده از پروفیل های سرد نورد شده در نظر گرفته می شود  قسمت های دیگر ساختمان نیز با استفاده از پروفیل های سرد نورد شده اجرا می شوند و با انواع مختلف برد های (گچی، سیمانی، چوبی، …) پوشیده می شوند.

ضمائمنظرات