kim herforth Nielsen از استودیو ۳XN و فضاهای اداری


3xn-kim-herforth-nielsen-interview-designboom-03

kim herforth Nielsen از استودیو ۳XN و فضاهای اداری

در ادامه مصاحبه ای با kim herforth Nielsen بنیانگذار استودیو ۳XN را مشاهده خواهید کرد. ویژگی شاخص این کمپانی دانمارکی طراحی فضاهای اداری متعدد برای شرکت های جهانی مانند deloitte  و  swedbankمی باشد. ۳XN روی فراهم آوردن کیفیتی مثبت به این نوع فضاها متمرکز شده و پیچیدگی ها و چالش های یک پروژه را نیروی خلاقی جهت ساخت یک فضای ویژه در نظر گرفته است. در این مصاحبه در مورد رویکرد این شرکت در طراحی چنین فضاهای خاصی در زمینه فضاهای اداری پرسش شده است و اینکه چگونه خود این مجموعه سازماندهی می شود.

3XN-orestad-college-designboom-01

کالچ ørestand در کپنهاگ یک فضای باز است که فضای کارهای خصوصی و اجتماعی و فضاهای مطالعه را گردهم آورده است.

3XN-swedbank-headquarters-stockholm-designboom-07

دفتر swedbank  در استکهلم

3XN-swedbank-headquarters-stockholm-designboom-08

فضاهای خصوصی کاری در دفتر swedbank 

- این طور به نظر می رسد که دیگر فضای خصوصی کاری معنا ندارد؟

البته هنوز هم نیاز به فضاهای خصوصی کاری برای مدیران یا افرادی این چنین هست تا بتوانند ملاقات های خصوصی داشته باشند. برای دفتر کار deloitte یک فضای باز ۲۶۰۰۰ مترمربعی به صورت فضای باز کاری در نظر گرفته شده بود که حتی مسئول اصلی آن در این فضای باز می نشست چرا که نیاز به تبادل اطلاعات بود. و اینگونه شما بهتر متوجه آنچه از طرف مقام مسئول رخ می دهد و آنچه از طرف افرادی که در آنجا مشغول به کارند، می شوید و این به مفهوم افزایش بهره وری است. بنابراین این ایده که فضاهای کار خصوصی متعدد داشته باشید دیگر امروزه پاسخگو نیست.

- با این تغییر در چگونگی سازماندهی فضاهای اداری نقش تولیدکنندگان مبلمان فضای اداری چگونه خواهد شد؟

قطعا ایده های مختلفی را برای طراحی به دست می دهد چرا که همانطور که گفته شد باید تنوع داشته باشد. فقط یک نوع مبلمان جوابگو نخواهد بود. در دفتر swedbank فضاهایی وجود داشت که می بایست مانند یک غار کوچک داخل آن راه می رفتید. در قسمت دیگری مانند فضای نشیمن فضاهایی وجود داشت، بعلاوه شما در فضاهایی پشت میز می نشینید. بنابراین با وجود اینکه چالش های بسیاری وجود داشت، اما امکان های مختلفی برای تولیدکننده مبلمان اداری برای ساخت مبلمان های مختلف را نیز به وجود می آورد.

3XN-UN-city-designboom07

ساختمان اداری ‘UN city’ در کپنهاگ

3XN-UN-city-designboom09

باکس پله در ساختمان ‘UN city’ دید نسبت به کل فضای داخلی را فراهم کرده است.

- یکی از ویژگی های شاخص استودیو ۳XN باکس پله های آن است. این راه پله ها مانند یک سن هستند و می توانند فضای تبادل اطلاعات باشند و بعلاوه می توانند فضاهای زیبایی برای نشستن در طبقات مختلف باشند. این نوع استفاده از پله بیش صرفا از ارتباط دادن دو طبقه به هم می باشد. در مورد اینکه چه وجوهی در نظر گرفته می شود زمانیکه این المان معماری به این نوع فضاها افزوده می گردد توضیح دهید.

اینکه فضای راه پله را به چیزی بیش از فقط یک اتصال دهنده دو طبقه تبدیل کنیم، جالب است. یک ساختمان مربوط به فعالیت موسیقی در آمستردام از طرف این شرکت طراحی شد که بسیار عریض بود. از این فضا به عنوان تریبون برای مراسم ها و همچنین فضایی برای نشستن استفاده شد. یا حتی می توان از آن به عنوان فضای انتظار استفاده کرد. این نکته حائز اهمیت است که پلکان جذاب به نظر برسند. باید نور طبیعی داشته باشند و به فرد این امکان را بدهند که در حین حرکت جریان کاری آن سازمان را مشاهده کند.

3XN-le-monde-headquarters-paris-proposal-designboom-04

طرح پیشنهادی دفتر le monde در پاریس

- فضای کاری شما به چه صورت است؟ آیا شباهتی با آنچه برای دیگران طراحی می کنید دارد؟

بله خیلی زیاد. به تازگی به دلیل کمبود جا به فضای جدیدی جابهجا می شویم چون افراد دیگر نمی توانند در یک طبقه کار کنند بنابراین تعدادی از کارکنان باید به طبقه دیگر منتقل شوند. اما این از نظر من مورد پسند نیست و به نظر من می بایست همه افراد در یک طبقه باشند و یا حداقل فضای بازی وجود داشته باشد. ترجیح می دهم فضای کاری ام شباهت به کالج ørestad داشته باشد. این چنین گشودگی در فضا. اما نیاز به فضای بزرگی دارد در حالیکه دفتر ما یک فضای ۲۰۰۰ مترمربعی با سقفی بلند خواهد بود. بنابراین می توانیم مدلهای بزرگ در آن بسازیم. به نظرم این نوع فضای کاری خلاقیت به همراه می آورد چرا که خلاقیت در فضای کار جمعی بروز می کند به خصوص در زمینه معماری.

3XN-le-monde-headquarters-paris-proposal-designboom-06

راه پله اسپیرال دفتر le monde که ارتباطی بصری و فیزیکی فراهم کرده است.

3XN-le-monde-headquarters-paris-proposal-designboom-05

آتریوم دفتر le monde که از نور طبیعی فراوانی بهره می گیرد.

منبع: Designboom.com

ترجمه: www.Tehransazan.com

لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.Tehransazan.com را به عنوان منبع ترجمه ذکر کنید.

 


نظرات