تهران، شهری در مقیاس جهانی است.


رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران در نشست نماینده مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد(UN-HABITAT) با شهرداری تهران که با هدف تبادل نظر درخصوص همکاری‌های مشارکت شهرداری و این مرکز برگزار شد، گفت: تهران با توجه به ویژگی‌هایش شهری در مقیاس جهانی است.

وقتی ملاک‌های جهانی را در اجلاس یو.ان- هابیتات در مدلینگ بررسی می‌کنیم، می‌بینیم درخصوص تهران امروز با یک شهرمتفاوت مواجه هستیم.شهرام گیل آبادی در این نشست با بیان اینکه تهران با توجه به ویژگی‌هایش شهری در مقیاس جهانی است، اظهار کرد: می‌بینیم امروز با یک شهر متفاوت مواجه هستیم؛ شهری که در خاورمیانه می‌تواند فعالیت‌های گسترده‌ای داشته باشد و برای دیدن تجربیات عینی در معماری و شهرسازی تلاش‌های فراوانی کرده است.

به‌طوری که الگوی این کشورها، کشور ماست و سبک معماری ما منبع الهام بسیاری از کشورها بوده است. وی با تأکید بر بررسی الگوی ایرانی – اسلامی در دوره‌های مختلف تاریخی خاطرنشان کرد: با دیدن این الگوها متوجه می‌شویم، شهرهایی که نگاه تاریخی به سمت خود دارند، الهام گرفته از ایران هستند و این الگو در دانشگاه‌های متعدد دنیا تدریس می‌شود.

وی با اشاره به ثبت رکورد جهانی حفر ۴۰۰متر تونل در متروی تهران طی ۲هفته گذشته تصریح کرد: ثبت این رکورد به‌معنای این است که کار بسیار عمده‌ای در متروی تهران صورت گرفته، زمانی که در ساخت مترو به‌طور همزمان ۵تا ۶فرایند اجرایی با یکدیگر انجام می‌شود، بدان معناست که ساخت مترو با ۲شیوه اروپایی و آسیایی جنوب شرقی انجام شده و این تجربیات قابل گفتن برای دنیاست. رئیس مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران با بیان اینکه دراجلاس مدلینگ انتقادات جدی به گذشته داریم و حرف‌های متعددی را برای گفتن داشتیم، تصریح کرد:

با وجود نبود دولت، بخشی از موضوعات را شهرداری تهران مطرح کرد. در عین حال که اجلاس مدلینگ از ضعف مدیریتی برخوردار بود چرا که به اعتقاد من، آن شهر گنجایش برگزاری ۲۷هزار مهمان را نداشت.گیل‌آبادی با بیان اینکه یو.ان- هابیتات چالش‌هایی را برای تعامل داراست، گفت: ما آمادگی صد در صد درباره عبور از چالش‌های گذشته را داریم به‌طوری که ۹ تا ۱۲شهریور‌ماه سال‌جاری برای برگزاری ۲اجلاس جهانی D8 و اجلاس کمیسیون مجمع شهرداران آسیایی از مدیران ارشد یو.ان- هابیتات دعوت می‌کنیم تا این تعامل را به نوعی عمیق‌تر کنیم.

به گفته وی، شهرداری تهران برای تعامل با مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد منعی ندارد و در این خصوص شهردار تهران آماده است تا در مجامع بین‌المللی تجربیات تهران را به دنیا ارائه کند.

رصدخانه تهران در سطح جهانی بی‌نظیر است

در ادامه، سیامک مقدم، نماینده مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد در تهران که در این نشست حضور یافته بود با بیان اینکه شهرداری‌ها و به‌خصوص شهرداری تهران مدیریت یک کلانشهر را در سطح دنیا دارا هستند، گفت: مرکز اسکان بشر سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰ تبدیل به برنامه اسکان بشر شد که عمدتا در سال‌های گذشته به‌صورت عرضه محور فعالیت داشته است. این در حالی است که ۲تا ۳دهه اخیر با گسترش شهرها اکنون بیشترین توجه ما به مدیریت شهری و مسائل شهری است و از عرضه محور بودن به تقاضامحور تبدیل شدیم.

وی با اشاره به برگزاری کنفرانس UN-HABITAT2درسال ۱۹۹۶در شهر استانبول خاطرنشان کرد: در این کنفرانس برنامه ۲۰سال آینده کشورهای عضو تعیین شد و در حال حاضر خود را برای کنفرانسUN-HABITAT3 آماده می‌کنیم که در۲۰۱۶برگزار می‌شود. وی با بیان اینکه در UN-HABITAT معتقدیم که شهرها باید درجهت توسعه و اشتغال حرکت کنند، تصریح کرد: در بسیاری از شهرها اهداف مورد نظر تحقق پیدا نکرده است چرا که شهرها بدون هیچ برنامه‌ریزی‌ای گسترش پیداکرده‌اند و اکنون بسیاری از مشکلات درباره عدم‌اشتغال و زاغه‌نشینی مردم درسطح جهان است.

مقدم با اشاره به اینکه طبق برنامه‌ریزی‌ها با شهرداری تهران همکاری خواهیم کرد، یادآور شد: طی بازدیدی که از رصدخانه تهران داشتم باید بگویم رصدخانه تهران در سطح جهانی بی‌نظیر بوده و به افرادی که پروژه رصدخانه را طراحی کرده‌اند، تبریک می‌گویم.

منبع: همشهری آنلاین


نظرات