قیمت مسکن کاهش می‌یابد


تقریبا از اسفند سال گذشته، مسکن وارد یک رکود تورمی تاریخی شد و داد و ستد در این بازار به کمترین سطح خود در سال‌های اخیر رسید؛ به عبارت دیگر، افزایش نرخ ارز باعث شد تا مالکان از عرضه ملک به بازار خودداری کنند و به دلیل کاهش قدرت خرید مردم معاملات وارد رکود شود و در عین حال قیمت‌ها نیز افزایش یافت.

به گزارش «تابناک»، ‌تا نیمه‌ خرداد امسال رکود تورمی در بازار مسکن ادامه داشت، اما با انتخاباتی شدن فضای جامعه و وعده‌های انتخاباتی کاندیدا‌ها، مقداری از تب و تاب بخش مسکن کاسته شد. اکنون ثبات نسبی بر بازار مسکن حاکم شده و قیمت‌ها با کاهش حدود ۵ درصدی روبه‌رو شده است. با توجه به شرایط سیاسی کشور و تأثیر آن بر بازارهای اقتصادی، انتظار کاهش ۱۵ درصدی بهای مسکن وجود دارد.

کمال‌‌الدین پیر موذن نماینده مردم اردبیل در خصوص کاهش قیمت‌ها و به ویژه قیمت مسکن ‌گفت: حماسه سیاسی که با اراده ملت در ۲۴ خرداد با کیاست رهبر انقلاب و با بها دادن به کاندیدایی معتدل و همت کاندیدا‌ها و اطرافیانشان و حضور کم نظیر ملت انجام پذیرفت، بستری است برای خلق حماسه اقتصادی.

وی گفت: در این مدت در تمامی زمینه‌ها، شاهد کاهش قیمت‌ها بوده‌ایم و این موضوع در قیمت مسکن نیز تأثیر خواهد گذاشت. تعامل با دنیا و بها ندادن به سوداگری‌ها و گداپروری‌ها و التزام به قانون به ویژه قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار باعث خواهد شد صنعت در تمامی زمینه‌ها ثبات و رونق پیدا کند. زمانی که عرضه بالا برود با تقاضا به تعادل خواهد رسید و به دنبال آن شاهد کاهش قیمت‌ها نیز خواهیم بود.

این نماینده اظهار داشت: در مورد میزان کاهش قیمت‌ها و این که آیا قیمت‌ها به وضعیت دو سال پیش باز‌خواهد گشت، گفت: خیر، تخریب و انقلاب ضربتی است اما احیا و سازندگی زمان‌بر و گام به گام است، ولی تا دو سال، با توجه به افزایش ارزش پول ملی می‌توان دلگرم بود که به نقطه خوبی برسیم اما در حال حاضر فاصله بین آنچه هست با آنچه می‌تواند باشد عمیق است.

یک نگاه بسیار مثبت نسبت به خلق حماسه سیاسی در دنیا پدید آمده و تمام دنیا دیگر نظرشان گزینه جنگ و تحریم‌های شدید نیست. آن‌ها متوجه شده‌اند که آقای روحانی اهل تعامل است در کنار این موضوع که سیاست گذاری‌های کلی به نظر رهبری بستگی دارد. ما نیز امیدواریم رئیس جمهور با همکاری و تعامل با مجلس، به قول‌هایی که داده است، عمل کند و شاهد کاهش مستمر قیمت‌ها باشیم.

در کوتاه مدت نمی‌توان انتظار معجزه داشت اما با همدلی مسئولان و مشارکت کارآمد رسانه‌ها، می‌توان به اهداف مورد نظر رسید. مدیریت است که از ضعیف‌ترین کشور‌ها، قوی‌ترین‌ها را ساخته است؛ ما که کشور ضعیفی نیستیم. ژاپن و آلمان پس از جنگ جهانی دوم، ضعیف‌ترین کشور‌ها بودند، ولی با بها دادن به قانون و مدیریت و مشارکت مردمی و خرد جمعی توانستند کشورهایی قدرتمند شوند. ما نیز با توجه و تکیه بر پتانسیل‌های کشور، می‌توانیم کشوری توانمند و قوی باشیم.

سوء‌مدیریت‌ها و کم‌توجهی به اقتصاد مولد و صنعت و افراط و تفریط‌ها در اختصاص منابع باعث ایجاد چنین شرایطی شده است. آقای روحانی و اطرافیانش افرادی توانمند هستند و ما امید را در چهره مردم می‌بینیم و امیدواریم بتوانیم شکاف‌ها و مشکلات را رفع کنیم.


نظرات