شرایط وام ۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن اعلام شد


رئیس انجمن سراسری انبوه‌سازان در تشریح جزئیات مصوبه دولت برای پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن گفت: با توجه به این موضوع، نخستین شهرک مسکونی بخش خصوصی در غرب تهران و در محدوده شهریار ساخته می‌شود.
ایرج رهبر در گفت‌وگو با تسنیم، افزود: با توجه به پیشنهاد پرداخت تسهیلات ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن برای اقشار تقریباً توانمند به شورای پول و اعتبار، انتظار ما این بود که حداقل وام ۸۰ میلیون تومان تعیین شود، اما بااین‌حال با این مبلغ نیز می‌توان برای این قشر مسکن ساخت.
وی با بیان این‌که “شهرک‌سازی توسط بخش خصوصی “به‌عنوان مکمل این برنامه” مطرح شد، افزود: با توجه به این‌که حدود ۸۰ درصد در بحث پرداخت تسهیلات نتیجه گرفتیم، بنابراین برنامه‌ریزی برای پایلوت اولین شهرک مسکونی توسط شرکت‌های بخش خصوصی در غرب تهران انجام شد و این برنامه را به شورای عالی معماری و شهرسازی ارائه کردیم.
وی با اشاره به این‌که شهرک‌سازی با مالکیت بخش خصوصی عملیاتی می‌شود، تصریح کرد: لازمه این کار در اختیار داشتن منابع مالی مطمئن برای اجرا بود، در این راستا پیش‌بینی‌های لازم در طرح صورت گرفت و طرح به‌طور کامل در قالب یک پکیج اجرایی می‌شود.
رئیس انجمن سراسری انبوه‌سازان با تأکید بر این‌که طرح ما یکی از پکیج‌های اجرایی بسیار خوب ساخت و ساز برای افزایش تولید مسکن است، گفت: مجوز شهرک‌سازی از سوی وزارت راه و شهرسازی اخذ شده است و چند منطقه در غرب تهران را برای این کار در نظر گرفته‌ایم.
رهبر ادامه داد: مناطقی در شهریار و رباط‌کریم برای شهرک‌سازی انتخاب شده که امیدواریم بتوانیم این کار را اجرایی کنیم، برای آغاز ساخت‌وسازها باید مجوز شورای عالی شهرسازی را نیز اخذ کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که شهرک‌سازی چه‌زمانی آغاز می‌شود، گفت: برای اخذ مجوزها باید مراحل تقریباً سختی را پشت سر گذاشت، پیگیر این موضوع هستیم و پیش‌بینی می‌شود نیمه دوم سال این برنامه عملیاتی شود.
رئیس انجمن سراسری انبوه‌سازان در ادامه با اشاره به این‌که: “دنبال این هستیم که بانک‌ها به‌صورت رقابتی در این ساخت‌وسازها حضور یابند”، افزود: تأمین منابع مالی از طریق بانک‌های داخلی صورت می‌گیرد و با توجه به این‌که بانک‌ها اجازه دارند یک تا ۱٫۵ درصد سود بانکی را تولورانس بدهند می‌توانند با یکدیگر رقابت کنند.
رهبر توضیح داد: بانکی که بتواند تسهیلات را سریع‌تر و با سود کمتری در اختیار مشارکت داشته باشد از گردش مالی سریع‌تر برخوردار می‌شود و این همان چیزی است که بانک‌ها دنبال آن هستند.
وی در پاسخ به این پرسش که سود وام ۵۰ میلیون تومانی چه‌میزانی است، گفت: سود این تسهیلات حدود ۱۶ درصد است که این یکی از مزیت‌های وام ساخت به‌شمار می‌آید، در حال حاضر بانک‌های خصوصی در قبال پرداخت تسهیلات ۲۵ یا ۳۰ درصد سود می‌گیرند که این موضوع باعث شده کسی دیگر دنبال ساخت و ساز در بخش مسکن نباشد.
وی با اشاره به این‌که بازپرداخت این تسهیلات بسته به انتخاب خریدار ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ ساله است، یادآور شد: شهرک‌های بخش خصوصی مانند مسکن ویژه ساخته می‌شود و واگذاری عرصه و اعیان به خریدار یکی از مزیت‌های این طرح محسوب می‌شود.


نظرات