راهکارهای نو برای رنگ آمیزی متفاوت دیوارها و نقاشی ساختمان


رنگ های ساختمانی در دونوع پایه آب و پایه الکیدی هستند. رنگ های پایه آب را ساده تر می توان به کار برد و گسترش علم شیمی امروزه استفاده از آنها در زمینه های مختلف را امکانپذیر کرده است. اما برخی از معتقدند رنگهای پایه الکیدی سطح یکنواخت تری را به دست می دهد. رنگ های ساختمانی امروزه در طیف گسترده ای قابل تهیه هستند اما علاوه بر رنگ آمیزی ساده ساختمان می توان از راهکارهای خلاقانه ای در به کارگیری این رنگ ها و ترکیب آنها بهره برد. در ادامه با برخی از این راهکارها آشنا خواهید شد.

1

برای اینکار از یک ظرف دو طرفه استفاده کنید و دو رنگ متناسب و دلخواه را به صورت تفکیک شده در طرفین ظرف ریخته و از غلطکی که دو نیمه دارد نیز استفاده کنید.

6

۲٫ رنگ امیزی با چند رنگ به صورت تفکیک شده

رنگ زمینه را بزنید سپس طرح موردنظر را روی دیوار رسم کرده و خط طرفین طرح موردنظر را با چسب کاغذی پوشانده و قسمت داخلی را رنگ کنید.

7

8

۳٫ رنگ آمیزی طرح دار با اسفنج

رنگ زمینه را بزنید. پس از خشک شدن کامل سطح یک اسفنج را خیس کرده و سعی کنید تا حدامکان آب آن را خارج کنید . سپس اسفنج را در رنگ موردنظر زده و آن را روی یک حوله قرار دهید که رنگ اضافه آن گرفته شود و روی سطح زمینه اسفنج رنگی را بزنید. بعد از خشک شدن رنگ روشن تر دیگر را که موردنظر شماست به اسفنج زده و مطابق مرحله قبل عمل کنید.

9

۴٫ رنگ آمیزی سایه روشن

دو رنگ متناسب را انتخاب کنید. در نیمه دیوار یک خط از ترکیب دو رنگ رنگ آمیزی کنید با یک فاصله باریک بالای آن نواری از رنگ روشن و پایین آن نواری از رنگ تیره بزنید. پیش از خشک شدن با یک قلمو سفید تمیز در خط فاصل ها قلمو را به سمت بالا و پایین بکشید تا رنگها ترکیب شوند. حال قسمت بالا و پایین را با رنگ های ساده پر کنید.

16

۵٫ استفاده از روش استنسیل

در این روش طرح موردنظر خود را روی کاغذ مومی یا کالک رسم کنید و قسمت میانی را ببرید. پس از خشک شدن کامل رنگ زمینه با استفاده از شابلونی که ساختید طرح موردنظر خود را با قلمو اغشته به رنگ دوم موردنظر روی دیوار بیاندازید.

20

۶٫ طرح های هندسی

ابتدا رنگ زمین را بزنید و بعد از خشک شدن کامل ابعاد دیوار را اندازه گرفته و در مقیاس ۱۰۰/۱ روی کاغذ رسم کنید. طرح هندسی خود را به دقت ترسیم کنید تا ابعاد نهایی مشخص شود. با به دست آوردن اندازه ها طرح خود را با استفاده از چسب کاغذی روی دیوار پیاده کنید. قسمت های موردنظر را با قلمو درشت رنگ آمیزی کرده و پس از خشک شدن کامل چسب ها را باز کنید.


26

۷٫ ایجاد بافت

برای ایجاد بافت رنگ زمینه را بزنید و سپس با یک قلمو پهن و خشک و تمیز با فشردن موهای قلمو در یک جهت از بالا به پایین دست خود را حرکت دهید. هر از گاهی رنگ اضافه قلمو را با یک دستمال بگیرید یا قلمو را بشویید و دوباره خشک کنید. پس از گذشت چند دقیقه برای کمی خشک شدن با یک قلمو کوچک تمیز مجدد در جهت حرکت قبل قلمو را این بار به آرامی و بدون فشار حرکت دهید تا خطوط ظریف نمایان شوند. برای ایجاد سایر بافت ها می توان از ابزارهای مخصوص در رنگ فروشی ها استفاده کنید و یا راهکارهای خلاقانه خود را به کار ببرید.

27

28

34

37

برای مشاهده شرکت های فعال در زمینه رنگ ساختمانی اینجا کلیک کنید.

منبع:designinstruct.com
ترجمه:  بانک اطلاعات صنعت ساختمان  تهران سازان
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.Tehransazan.com را به عنوان منبع ترجمه ذکر کنید.

نظرات