بهبود بازدهی کار با سیستم های نورپردازی نوین موثر از نظر بیولوژیکی


بهبود بازدهی کار با سیستم های نورپردازی نوین موثر از نظر بیولوژیکی

Luctra_1

افرادی که زمان زیادی را پشت میز کار می گذارنند به خوبی آثار مخرب کمبود نور روز روی سلامت فیزیولوژیکی را می دانند. در پاسخ به این مشکل کمپانی LUCTRA سیستمی هوشمند را ارائه کرده است که همانند نور طبیعی بازتاب کرده و  در ساعات شب پشت میز کار خستگی را کاهش می دهد.

   Luctra_6

این محصول برای مقابله با خستگی و به حوصلگی که افراد به دلیل کمبود نور طبیعی تجربه می کنند طراحی شده است. نورپردازی مصنوعی یکی از ویژگی های مهم محل کارهای مدرن است اما کیفیت یکنواخت آن و کمبود درخشندگی لازم در مقایسه با نور طبیعی از آثار منفی آنها بر بازدهی افراد است. تحقیقات نشان می دهد که تغییر در رنگ نور طبیعی در طول روز حس افراد و بازدهی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد اما بسیاری از ما زمان زیادی را در فضای داخلی می گذرانیم. کمپانی LUCTRA با بهره گیری از آخرین تکنولوژی نورپردازی LED توانسته نورطبیعی را باز آفرینی کند. در ماه آوریل این کمپانی نتیجه یک تحقیقات پزشکی را که در سال گذشته انجام شده بود منتشر کرد که تاثیرات بیولوژیکی محصولات نورپردازی این شرکت را بررسی می کرد. در طول این تحقیق مشارکت کنندگان در برابر پنج تنظیم نور متفاوت در پنج شب متفاوت قرار می گرفتند که از نور کم تا نور درخشنده را شامل می شد. نتیجه چنان بود که نور سرد سفید و تنظیمات نور ترکیبی ترشح ملاتونین را تحریک کرده و منجر به احساس خستگی و کاهش فعالیت می شود. بعلاوه شرکت کنندگان برای کار در زمان طولانی تر تمایل به رنگ های گرم تر داشتند.

نیاز به نور در طول یک روز کاری

Luctra_2

آبی: نور فعال کننده با دمای ۶۵۰۰ درجه کلوین، دمای نور آبی

قرمز: نور آرامش بخش با دمای ۲۷۰۰ درجه کلوین، دمای نور قرمز

خاکستری: نور متناسب با نیاز چشم فرد

LuctraBild 3

 LUCTRABild-4

سیستم این محصول به گونه ای است که تغییر رنگ نور در نور طبیعی را با تغییر درخشندگی و توازن رنگی منابع نور LED بازآفرینی می کند. نتیجه تحقیقات اهمیت امکان انتخاب نور گرمتر برای ساعات شب را جهت بهبود بازدهی فعالیت تایید می کند.

منبع: architonic.com
ترجمه:  بانک اطلاعات صنعت ساختمان  تهران سازان
لطفا در صورت کپی آدرس سایت www.Tehransazan.com را به عنوان منبع ترجمه ذکر کنید.

نظرات